5 טכניקות טבעיות לניקוי הנפש מרעלים - אילמה המרכז הגבוה לרפואה טבעית

גם הנפש שלנו זקוקה לניקוי מרעלים

ידוע שיש קשר עמוק וסמוי מן העין בין בריאות הגוף לבריאות הנפש. אולם הרפואה המערבית די מתעלמת מהנושא, ומשאירה אותנו ללא עצות פרקטיות ומועילות לרפואתנו.

כאן הרפואה הטבעית נכנסת כדי לעזור.

רגע לפני שנפרט אודות הטכניקות לריפוי הנפש, כדאי להכיר את החכם היהודי שסיפק הגדרה מפתיעה למושג “רופא חכם”.

הרוח הוא העיקר

רבי משה דויד ואלי, מקובל ורופא יהודי שחי במאה ה18, כותב: “בעניין החולאים הבאים אל בני אדם, דע כי רובם מחולי הרוח כי הוא העיקר, והגוף הוא הטפל” הרמ”ד ואלי טוען שרוב המחלות של הגוף הם בכלל כתוצאה מחולי בנפש!

הוא ממשיך וכותב: “וכל הרופא החכם בבואו אצל החולה, יחקור על הדאגות, וישתדל להשקיט המיית הרוח… ויעשה עיקר רפואתו אל הרוח, כי בנקל יעביר הרעה מהבשר שהוא הטפל”.  כלומר הרופא צריך לשאול את החולה על מצבו הנפשי, על הדאגות שלו, ואם יצליח לסייע לו לשכך את הדאגות, בקלות גם הגוף יבריא.

כמה לחצים, דאגות ופחדים יש בעידן המודרני לכל אחד ואחת. ואם זה לא מספיק, גם מצב תחלואת הגוף בעידן שלנו גבוה מאי פעם. מחלות שהיו נדירות עד לפני שתי דורות, היום מתפשטות כמו מגפות וגיל החולים הולך ויורד. כמובן שזה קשור לאורח החיים שאדם מנהל מבחינה פיזית: תזונה , התעמלות , שינה, הגיינה וכן הלאה. אך כמו שהרמ”ד ואלי מלמד אותנו, זה קשור מאד למצב הנפשי של האדם.

בכתבה זו נתאר חמש טכניקות פשוטות לביצוע, שיעזרו לכם קצת לשחרר את הלחצים והדאגות, ולהרגיע את הנפש. ומי שיתרגל בקביעות והתמדה אפילו אחד מהם ודאי ירגיש שיפור גדול לטובה בבריאות הנפש.

5 טכניקות טבעיות לנפש בריאה ושמחה:

1.הודיה

כאשר אנחנו מודים על הדברים שיש לנו, אנחנו ממקדים את התודעה שלנו בטוב שיש לנו בחיים,
הודיה מולידה תחושת ערך למה שיש לנו ושמחה בנפש. הפעולה ההפוכה מפעולת ההודיה, זה התמקדות במה שחסר, ורחמים עצמיים וביקורת עצמית על מה שאין לנו או מה שלא טוב אצלנו ובחיים שלנו. פעולה מחשבתית שלילית זאת יוצרת רגש של עצבות ויאוש.

הבחירה בידנו! במה להתמקד בחצי הכוס המלאה או הריקה ?? משום מה, הנטייה הטבעית אצל רובינו, היא הנטייה להתמקד בשלילי. לכן למי שרוצה לשנות את הנטייה הזאת ,
עצה טובה היא – כל יום לפני השינה לרשום במחברת 5 דברים שהוא מודה אליהם, ולהתבונן בהם, מי שיתרגל את זה יראה שמיד זה מוליד אצלו תחושת שמחה. מי שיתרגל לאורך זמן, יתחיל לסגל חשיבה חיובית באופן טבעי.

2. נשימות עמוקות

המתח הרב בחיים המודרנים מתיש ומעייף את הגוף והנפש. דרך מאד פשוטה וקלה לשחרר מתח ולהגיע לשלווה ומנוחת הנפש זה דרך נשימות עמוקות .

הרבה אנשים מפסיקים לנשום לרגעים ארוכים במהלך היום. כלומר, הם מפסיקים להחיות את עצמם. נשימה דלה שכזאת גורמת לחוסר של חמצן בגוף, בתאים וברקמות, וחוסר הזה גורם לעייפות, חוסר ריכוז, עצבנות והרגשה כללית של חוסר חיות ואנרגיה.

רבי יהודא סטיזאעוור בספרו “מנחת יהודה” נותן לנו תרגיל נשימה נפלא:
“וידוע שהחינוך להרחיב כלי הריאה הוא באופן הזה, כשאדם שואב רוח ברצון דרך החוטם כל מה שאפשר לו במתינות ובקול נמוך ובכמויות גדולות, אזי לא ידחוף אותו תכף רק ישמור את האוויר אשר בקרבו כל מה שאפשר לו ואחר כך ידחוף את האוויר אשר בקרבו חיש מהרה דרך הפה…אחר זמן קצר ירגיש שינוי גדול בנפשו, וגם דמו יזדכך, וגם קיטורי מוחו יטהרו. ודי בכל יום ויום לעשות מהחינוכים אלו, כמה רגעים אחדים בזמן שיש לו פנאי בבקר ובערב”.

ובשפה פשוטה: לקחת שאיפה עמוקה דרך האף, לשמור את האוויר בפנים כמה שאפשר ולנשוף מהר דרך הפה, ומספיק לעשות מזה כמה רגעים כל יום בבוקר ובערב , מי שיתרגל ירגיש את ההבדל בגוף ובנפש מיד. האפקט מיידי ! תנסו ותחוו…

3. בראש מורם

חלק מהאנשים הולכים ברחוב כשהמבט מופנה לתוך מסך (הנזקים מהמסכים זה נושא לכתבה נפרדת) או כלפי מטה וזה מתכון ליפול לדאגות ומחשבות טורדניות.
מדובר באין סוף תנועות פנימיות שפשוט מתישות ומבזבזות את כל האנרגיה, ובדרך כלל לא מובילות למקום חיובי. תתפלאו לגלות איזה אפקט עצום על הנפש, עושה הפעולה הפשוטה של הרמת הראש למעלה, ומבט אל האופק , על העצים, השמים, הבניינים, הדמויות השונות, פשוט להרים את הראש ולמקד את התודעה כלפיי חוץ. תרגלו ותראו איך מיד אתם מתמלאים תחושת חיות ואנרגיה, ומין תחושת “הרחבה” בנפש.

טוב לשלב את התרגיל הזה יחד עם תרגיל הנשימה.

4. מוזיקה

רבי נחמן נתן לנו עצה נפלאה להמתקת החיים: “על ידי ריקודים ומחיאת כף נמתקים הדינים” (תורה י’, ליקוטי מוהר”ן). בפשטות: התחילו את הבוקר עם 10 דקות של מוזיקה, ריקודים ושירה עם עצמכם או עם יקיריכם. הדקות הספורות הללו יעניקו לכם שמחה ואנרגיה גבוהה שימשיכו אתכם לכל היום.

5. פעילות גופנית

אין צורך להרחיב יותר מידי בנושא, כל מי שעוסק או עסק בפעילות גופנית הרגיש את ההשפעה הטובה שזה עושה על הנפש, זה משחרר לחצים, זה נותן אנרגיה, זה משמח וזה מספק. אין צורך להגזים, רצוי כל יום לפחות חצי שעה לעסוק באיזו שהיא פעילות גופנית שאתם נהנים ממנה. ההשפעה שזה עושה על בריאות הגוף ועל בריאות הנפש היא עצומה

אגב, הרמב”ם כותב שטוב פי 7 לעסוק בפעילות גופנית דווקא בבוקר

כמובן שיש הרבה מאד על מה לדבר בנושא בריאות ושלוות הנפש, אך היופי בעצות האלו זה שהאפקט הוא מיידי, מיד מרגשים שינוי, אך מי שבאמת רוצה להרגיש שינוי בשלוות בנפש צריך לתרגל בהתמדה ובעקביות.

במאמרים הבאים ניכנס יותר לעומק אל טכניקות ריפוי הנפש על פי חכמת גדולי היהדות.

יש למה לצפות!

 

נהנת מהתכנים?
למדת משהו חדש?

זה הזמן להצטרף למהפכת ה"בריאות הטבעית"
ולהרשם לשנת הלימודים הקרובה של "אילמה"- https://bit.ly/3MYafRk

 

המידע המוצג לעיל הוא מידע כללי בלבד המכיל עצות לשיפור אורח החיים, ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ ו/ או חוות דעת רפואית.
המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

 

בקרו באתרינו בעזרת דפדפן מודרני

דילוג לתוכן