הכשרת יועצים בשיטת הבריאות הטבעית

מסלול ההכשרה באילמה הוא היחיד בישראל המלמד את תורת הבריאות הטבעית בשלמותה 
שיטת ‘הבריאות הטבעית’ אל מול עולם הרפואה המערבית והרפואה המשלימה, היא מהפכנית. ‘הבריאות הטבעית’ דוגלת בכך שאין צורך לעשות שום פעולה על מנת להבריא, אלא רק לא להפריע לגוף לעשות את עבודתו הנאמנה.

בקרוב תחל ההרשמה לשנת הלימודים תשפ”א
למעבר לרשימת המתנה לחצו כאן >>

כאשר מופיע מצב של חולי, זהו למעשה אות אזהרה שבא לעורר אותנו לשינוי. החולי, אם כן, מועיל לבריאותינו, שכן הופעתו מסייעת לנו להבחין שהפרנו את חוקי הטבע ושעלינו לתקן את המצב הלקוי ולאפשר לגוף להגיע לריפוי. הוא הזדמנות לעשות שינוי בחיינו ולשוב לדרך הנכונה.

הבריאות היא בהישג ידו של כל אחד, אם רק ידע את חוקי החיים הבסיסיים הפועלים באדם ובטבע ויתחבר לכוח החיים המפעם בכל נברא ונברא, באמצעות סילוק הרעלים שהצטברו בגופו ושמונעים מהשפע ומהחיות לזרום בתוכו.

כדי לעשות זאת, יש צורך להכיר באופן יסודי את הדרך לנקות את הגוף מרעלים ברובד הדם והמערכות הפנימיות על ידי תזונה נכונה, טכניקות ריפוי טבעיות והרגלי חיים מאוזנים ובריאים. כל אלו נלמדים במסגרת תוכנית ההכשרה של אילמה.

באילמה מתבססים על מקורות

החומר הנלמד באילמה מתבסס על ידע מעמיק המגובה במחקרים מדעיים עדכניים. שיטת הבריאות הטבעית קיימת כבר מאות שנים והתפרסמה בתחילת המאה הקודמת ע”י ד”ר הרברט שלטון, הוגה ‘שיטת שלטון לריפוי טבעי’. תלמידו, יצחק בן אורי ז”ל, שהיה בין מייסדי הרפואה הטבעית בישראל, הביא בשנת 1965 את שיטת הריפוי לישראל.

הרב יובל הכהן אשרוב, נשיא ומייסד מכללת אילמה, למד את עקרונות השיטה מיצחק בן אורי. בעקבות כך החל בלימוד מעמיק של תורת הריפוי הטבעי, עד לפיתוח שיטת הבריאות הטבעית, הנלמדת באילמה כבר למעלה מעשור. הרב אשרוב בנה את תוכנית הלימודים והכשיר צוות מורים מקצועי בעל ניסיון עשיר ונרחב.

נושאים עיקריים מתוכנית הלימודים:

ידע | לימוד מעמיק של עקרונות הבריאות הטבעית

בריאות וחולי
נלמד מהי בריאות, מהו חולי, כיצד אנשים הופכים לחולים וכיצד הם מבריאים.
נלמד מהן ההגדרות הנכונות על פי הניסיון המחקרי העשיר של הרפואה הטבעית.

משברי ריפוי, משברי מחלה
משבר ריפוי הוא חלק הכרחי מתהליך ההחלמה וניקוי הרעלים, על אף הקושי ותחושת אי־הנוחות. לעומת זאת, משברי מחלה מהווים סיכון, ועלינו לדעת את השלכות המשבר. נלמד לאבחן את המטופלים, ללוות אותם במשברים השונים ולהדריך אותם כיצד להתמודד עם המשבר.

נזקי התזונה המודרנית
התזונה המודרנית מורכבת ממזונות מתועשים, מהונדסים גנטית, אשר לרוב מכילים חומרים מסוכנים ולא טבעיים שגורמים למחלות ‘חדשות’ שצצו בעידן המודרני. הסטודנטים באילמה יקבלו את הכלים לזהות את מרכיבי המזון המזיקים ואת יתרונות התזונה הטבעית.

תזונה נכונה ודרגות המזון
נלמד על דרגות המזון השונות, מ’מזונות־על’ עד למזונות הפשוטים ביותר, ויתרונות התזונה הצמחית. הבנת דרגות המזון חשובה לבניית תפריט מאוזן ולזיהוי תזונה לקויה.

צירופי המזון: הטעויות הקריטיות והצירופים הבריאים ביותר
בכל מזון יש סט של תכונות שהופכות אותו לבריא יותר או למזיק ורעיל – בשילוב עם מזונות אחרים. תורת צירופי המזון תשנה לחלוטין את הדרך שבה אתם בונים לעצמכם תפריט יומי. יישום של צירופי מזון בריאים יבטיח לכם גוף חיוני, קליל ושמח בתוך שבועות ספורים.

סוד הריפוי הטבעי: כיצד הגוף מרפא את עצמו
בחלק זה נתאר סיפורי מקרה אמיתיים ונלמד מהם את חוויית ההחלמה וכיצד הריפוי העצמי הספונטני מתרחש. קשה לתאר במילים… זהו פלא הבריאה.

מלכודת התענוג
הצורך בעונג נמצא בבסיס הווייתנו, ועלינו להיות מודעים לכמיהה התמידית אחר תענוגות המזיקים למערכות הגוף והנפש. נלמד לזהות את דפוסי ההתנהגות הללו ולסגל לעצמנו ולמטופלינו הרגלי חיים חדשים ובריאים.

אבות המזון
נעמיק בלימוד אבני הבניין של הגוף: פחמימות, שומנים וחלבונים, ונחשוף כיצד מערכת העיכול עושה שימוש בכל אב מזון על מנת לפנות פסולת מהגוף ולהתרפא.

חומציות ובסיסיות במזון: המפתח לאכילה מאוזנת
תכונה אחת של המזון היא בעלת השפעה רבה על מידת הבריאות באכילתו. בשיעור זה נלמד כיצד לאזן את התפריט על פי תכונת החומציות והבסיסיות – כלי רב־ערך בארגז הכלים של אורח החיים הבריא!

“טוב לדאוג לחולה שיהיה בריא, אבל יותר טוב לדאוג לבריא שלא יהיה חולה”    
 יצחק בן אורי, ממייסדי הרפואה הטבעית בישראל

בניית תפריטים
בסדרת שיעורים זו נוריד את הידע לעשייה יומיומית ונבנה תפריט תזונתי מאוזן לאדם הבריא. נלמד עקרונות וכלים לבניית תפריטים, מה לאכול ובאילו צירופי מזון, הרגלי אכילה, כיצד לאכול נכון בדרך שתיטיב עם הבריאות ועוד.

הדרך האפקטיבית לניקוי רעלים מהגוף
נלמד על טכניקות לניקוי הגוף ועל היתרונות והחסרונות של כל טכניקה. נלמד באילו מצבים מומלץ לבצע ניקוי רעלים מהגוף, על דרגות הניקוי והתאמתן למטופל.

האמת על חיידקים והמיתוס הכי גדול ברפואה המערבית
מהו תפקיד החיידקים, מתי הם נכנסים לפעולה, וכיצד הרפואה הטבעית מתייחסת אליהם?
רבים מהסטודנטים מדווחים ששיעור זה במיוחד גרם להם לראות אחרת את נושא הבריאות והחולי.

דרך השינוי: הנוסחה לשינוי וצמיחה
הקושי העיקרי במעבר לאורח חיים בריא הוא ההתמדה ושמירת המוטיבציה. באילמה פיתחנו משנה סדורה לחיזוק הקשר בין ההבנה השכלית להחלטות שאנו מקבלים בכל רגע נתון.

אנרגיה עצבית
על פי גישת הבריאות הטבעית, על האדם לשמר תנאי מחיה המותאמים למבנה הפיזי והנפשי שלו, וכל הפרה של חוקי החיים תביא להחלשת האנרגיה העצבית. זהו גורם מכריע בהצלחת תהליכי הריפוי הטבעי.

כלים | הקניית ארגז כלים מעשי לשימוש בטכניקות הריפוי הטבעי

צום
אמצעי הריפוי האוניברסלי המוכר ביותר והמוכח כשיטה אידיאלית לניקוי רעלים מהגוף ולמניעת מחלות. במהלך הלימודים יעמיקו הסטודנטים בנושא הצום ככלי טיפולי משמעותי למי שכוסף לריפוי אמיתי.

קומפרסים
הדרך הטבעית והפשוטה לטיפול בכאבים ובדלקות. במהלך הלימודים תתבצע הדגמה מעשית של שימוש נכון בקומפרסים – באילו אזורים בגוף מניחים אותם ובאילו מצבי חולי הקומפרסים יכולים להועיל לריפוי מהיר וטבעי.

נשימה מודעת
על פי רפואת הרמב”ם, “ריפוי ע”י נשימה הוא הראשון במעלה”, עוד לפני מים ומזון. כל אדם יודע לנשום, אך מעטים יודעים איך להשתמש בנשימה כדי לנקות רעלים. נלמד את אומנות הנשימה המודעת לטיהור הגוף והנפש.

תנועה בריאה
בריאות היא תנועת החיים. תנועה מאפשרת פינוי רעלים, מניעה את החמצן לתאים ושומרת על השלד ועל האיברים הפנימיים. כדי לשמור על בריאות, יש להטמיע את התנועה כחלק מאורח החיים שלנו. במסגרת הלימודים נלמד על חשיבות התנועה ונכיר את השיטות השונות של הפעילות הגופנית והתאמתן לאדם.

טיפולי מים וחוקנים
נלמד על סגולת המים (מקלחות קרות, קומפרסים ועוד) בתהליך הריפוי ועל חוקנים כתומכי תהליכי ניקוי רעלים מהגוף.

חוויה | סדנאות חווייתיות בנושא המטבח הבריא והתנסות בתהליכי                                  ניקוי קבוצתיים

4 סדנאות מעשיות וייחודיות מסוגן מועברות ברמה גבוהה כחלק מתוכנית הלימודים.

סדר הארוחות, צירופי המזון והמוצרים שבהם אנו משתמשים הם תולדה של חוכמה והיגיון ייחודיים לשיטת ‘הבריאות הטבעית’. בסדנאות אלו נלמד מה נכון ומתאים לאכול בכל ארוחה ונבין את ההיגיון שמנחה אותנו בבחירת התפריט היומי במצבי חולי ובמצבי בריאות. בסדנאות המעשיות נלמד להכין מזונות בריאים ומזינים ונטעם מתכונים ערבים לחך, בריאים ומחזקים, ונקבל צידה לדרך של תפריטים, מתכונים וכו’.

הסדנאות מאפשרות לתלמידים להפוך את תזונתם לתזונה נכונה בקלות ובחדוות יצירה.

1. ארוחת בוקר על פי שיטת הבריאות הטבעית
הכנת מזונות אנרגטיים ותומכי ניקוי ומתכונים קלי־הכנה שמעניקים מקסימום אנרגיה במינימום עומס עיכולי, והקניית כלים להצלחת השינוי במעבר לאורח חיים בריא ומזין.

2. ארוחת צהריים על פי שיטת הבריאות הטבעית
נלמד שפע של מתכונים ליצירת ארוחת צהריים בריאה מפחמימות מורכבות, על פי צירופי המזון הנכונים. נלמד על מזונות המעניקים אנרגיה וחיות ועל מזונות שלוקחים אנרגיה מהגוף. נלמד כיצד לארגן את המטבח הביתי הבריא מבחינת כלים, סידור המטבח וציוד מקצועי שמומלץ להחזיק במטבח.

3. ארוחת ערב על פי שיטת הבריאות הטבעית
נלמד לתכנן את ארוחת הערב מחלבונים מן הצומח ולהכין את עצמנו לשינה בדרך שתיטיב עם מערכת העיכול, ונרכוש כלים מעשיים להתמודדות עם הקושי בשעות הערב.

4. ארוחת שבת וחג על פי שיטת הבריאות הטבעית
נכיר מזונות ומתכונים בריאותיים לשבת קודש ולימי החג, ונלמד איך אפשר להכין בימים קדושים אלו מאכלים בריאותיים ומגוונים על פי עקרונות הבריאות הטבעית.

הסדנאות יועברו בשני מפגשים שאליהם יוזמנו כלל הסטודנטים מכל השלוחות.

תהליכי ניקוי משותפים – במהלך הלימודים יבצעו הסטודנטים משימות כיתתיות במטרה לעודד התנסות משותפת באתגרים מעולם הרפואה הטבעית, כגון שבוע Raw Food, שבוע פירות בלבד וכדומה.

מדע | אנטומיה, פיזיולוגיה וכימיה בסיסיות

מטרת הלימוד היא להקנות לסטודנטים שלנו את המידע הבסיסי להיכרות עם מערכות הגוף השונות ועם מושגים מעולם הכימיה והביוכימיה, למידה על תהליכי פירוק המזון והשפעתם על תפקודי הגוף. באמצעות החומר הנלמד יוכלו הסטודנטים שלנו לבסס את סמכותם כנותני שירותי ייעוץ ואת הבנת המנגנונים השונים של מצבי הבריאות והחולי הנדרשים להענקת ייעוץ מקצועי ועשיר.

קורס מבואות לרפואה מערבית הינו יחידה אינטרנטית שמטרתה היכרות עם המושגים הנלמדים בקורס הפרונטלי והבנתם.

הקורס מותאם לאנשים ללא רקע קודם בתחום המדעי או הרפואי. הסטודנטים יקבלו חוברת עזר המלווה את הקורס, ויוכלו לחזור ולצפות בתכנים במערכת הלמידה האינטרנטית.

פרקטיקה | פרוטוקול ייעוץ לסובלים מהשמנת יתר, סוכרת ולחץ דם

בעולם המערבי השמנת יתר מוגדרת כבר מזמן כמגפה עולמית, ותופסת מקום מפוקפק בראש טבלת גורמי המחלה המובילים לתמותה.

יתר לחץ דם  הגורם מספר 1 למקרי מוות בעולם המערבי. הסטטיסטיקה מראה שבארה”ב בכל חצי דקה אדם לוקה בהתקף לב, ובכל שנה מתים בה למעלה מ־600,000 איש מהתקפי לב.

סוכרת* – הגורם מספר 3 למקרי מוות במערב. נתונים עדכניים ממשרד הבריאות בישראל מראים שיש למעלה מחצי מיליון חולים מאובחנים וכרבע מיליון חולים לא מאובחנים.

ברפואה המערבית מאזנים את המדדים על ידי תרופות, זריקות וכדומה, ובכך מנציחים את המחלה וגורמים לכך שהחולים לעולם לא יחזרו להיות בריאים.

לרפואה הטבעית יש מענה** למחלות אלו. באמצעות שינוי של התזונה ושל הרגלי החיים אנו יכולים לעזור לחולים לצאת ממעגל החולי ולחזור לחיים בריאים ותקינים.

פרוטוקול ההדרכה שיקבלו הסטודנטים במהלך הלימודים יעניק להם את הכלים הדרושים לייעוץ וליווי של חולים בשלבים הראשונים של התפתחות מחלות שכיחות אלו.

* סוכרת מספר 2 (סוכרת מבוגרים).

** יועצי רפואה טבעית אינם מתערבים בטיפול התרופתי אלא בשינוי אורחות החיים המובילים לריפוי טבעי.

תעודת הסמכה
לבוגרי מגמת בריאות טבעית
‘יועץ רפואה טבעית ואורח חיים בריא’

סגירת תפריט
דילוג לתוכן