fbpx
תזונה נכונה במגמת בריאות טבעית של אילמה

הכשרת מדריכי ריפוי טבעי ואורח חיים בריא

מסלול ההכשרה היחיד בישראל המלמד את שיטת "הבריאות הטבעית" בשלמותה!
"הבריאות הטבעית" דוגלת בכך שאין צורך לעשות שום פעולה על מנת להבריא, אלא רק לא להפריע לגוף לעשות את עבודתו הנאמנה.

 

כאשר מופיע מצב של חולי, זהו בעצם אות אזהרה שבא לעורר אותנו לשינוי. החולי למעשה מועיל לבריאותנו, שכן הופעתו מסייעת לנו להבחין שהפרנו את חוקי הטבע ושעלינו לתקן את המצב הלקוי ולאפשר לגוף להגיע לריפוי. הוא הזדמנות לחולל שינוי בחיינו ולשוב לדרך הנכונה.

הבריאות היא בהישג ידו של כל אחד, אם רק ידע את חוקי החיים הבסיסיים הפועלים באדם ובטבע ויתחבר לכוח החיים המפעם בכל נברא ונברא, באמצעות סילוק הרעלים שהצטברו בגופו ושמונעים מהשפע ומהחיות לזרום בתוכו.

כדי לעשות זאת, יש להכיר באופן יסודי את הדרך לנקות את הגוף מרעלים ברובד הדם והמערכות הפנימיות על ידי תזונה נכונה, טכניקות ריפוי טבעיות והרגלי חיים מאוזנים ובריאים. כל אלו נלמדים במסגרת תוכנית ההכשרה של אילמה.

שיטת "הבריאות הטבעית" קיימת כבר מאות שנים והתפרסמה בתחילת המאה הקודמת על ידי ד"ר הרברט שלטון, הוגה "שיטת שלטון לריפוי טבעי". תלמידו, יצחק בן אורי ז"ל, שהיה בין מייסדי הרפואה הטבעית בישראל, הביא בשנת 1965 את שיטת הריפוי לישראל.

הרב יובל הכהן אשרוב, מייסד "אילמה", למד את עקרונות השיטה מיצחק בן אורי, פיתח את שיטת "הבריאות הטבעית", בנה את תוכנית הלימודים ב"אילמה" והכשיר צוות מורים מקצועי בעל ניסיון עשיר ונרחב.

 

נושאים עיקריים מתוכנית הלימודים:

ידע ולימוד מעמיק

ידע | לימוד מעמיק של עקרונות הבריאות הטבעית

בריאות וחולי
נגלה מהי בריאות, מהו חולי, כיצד אנשים הופכים לחולים וכיצד הם מבריאים.
נכיר את ההגדרות הנכונות על פי הניסיון המחקרי העשיר של הרפואה הטבעית.

משברי ריפוי, משברי מחלה
משבר ריפוי הוא חלק הכרחי מתהליך ההחלמה וניקוי הרעלים, על אף הקושי ותחושת אי־הנוחות. לעומת זאת, משברי מחלה מהווים סיכון, ועלינו לדעת את השלכות המשבר. נלמד לאבחן את המטופלים, ללוות אותם במשברים השונים ולהדריך אותם כיצד להתמודד עם המשבר.

נזקי התזונה המודרנית
התזונה המודרנית מורכבת ממזונות מתועשים, מהונדסים גנטית, אשר לרוב מכילים חומרים מסוכנים ולא טבעיים שגורמים למחלות "חדשות" שצצו בעידן המודרני. הסטודנטים ב"אילמה" יקבלו כלים לזיהוי מרכיבי המזון המזיקים ויתרונות התזונה הטבעית.

תזונה נכונה ודרגות המזון
נלמד על דרגות המזון השונות, מ"מזונות־על' עד למזונות הפשוטים ביותר, ועל יתרונות התזונה הצמחית. הבנת דרגות המזון חשובה לבניית תפריט מאוזן ולזיהוי תזונה לקויה.

צירופי המזון: הטעויות הקריטיות והצירופים הבריאים ביותר
בכל מזון יש סט של תכונות שהופכות אותו לבריא יותר או למזיק ורעיל – בשילוב עם מזונות אחרים. תורת צירופי המזון תשנה לחלוטין את הדרך שבה אתם בונים לעצמכם תפריט יומי. יישום של צירופי מזון בריאים יבטיח לכם גוף חיוני, קליל ושמח בתוך שבועות ספורים.

סוד הריפוי הטבעי: כיצד הגוף מרפא את עצמו
נתאר סיפורי מקרה אמיתיים ונלמד מהם את חוויית ההחלמה וכיצד הריפוי העצמי הספונטני מתרחש.
קשה לתאר במילים… זהו פלא הבריאה.

מלכודת התענוג
הצורך בעונג נמצא בבסיס הווייתנו, ועלינו להיות מודעים לכמיהה התמידית אחר תענוגות המזיקים למערכות הגוף והנפש. נלמד לזהות את דפוסי ההתנהגות הללו ולסגל לעצמנו ולמטופלינו הרגלי חיים חדשים ובריאים.

אבות המזון
נעמיק בלימוד אבני הבניין של הגוף: פחמימות, שומנים וחלבונים, ונחשוף כיצד מערכת העיכול עושה שימוש בכל אב מזון על מנת לפנות פסולת מהגוף ולהתרפא.

חומציות ובסיסיות במזון: המפתח לאכילה מאוזנת
תכונה אחת של המזון היא בעלת השפעה רבה על מידת הבריאות באכילתו. בשיעור זה נלמד כיצד לאזן את התפריט על פי תכונת החומציות והבסיסיות – כלי רב־ערך בארגז הכלים של אורח החיים הבריא!

“טוב לדאוג לחולה שיהיה בריא, אבל יותר טוב לדאוג לבריא שלא יהיה חולה”
יצחק בן אורי, ממייסדי הרפואה הטבעית בישראל

 

בניית תפריטים
נתרגם את הידע לעשייה יומיומית ונבנה תפריט תזונתי מאוזן לאדם הבריא. נגלה עקרונות וכלים לבניית תפריטים, מה לאכול ובאילו צירופי מזון, הרגלי אכילה, כיצד לאכול נכון בדרך שתיטיב עם הבריאות, ועוד.

הדרך האפקטיבית לניקוי רעלים מהגוף
נכיר טכניקות לניקוי הגוף ואת היתרונות והחסרונות של כל טכניקה. נגלה באילו מצבים מומלץ לבצע ניקוי רעלים מהגוף, ונלמד על דרגות הניקוי והתאמתן למטופל.

האמת על חיידקים ווירוסים – וניפוץ המיתוס הגדול ביותר של הרפואה המערבית
נלמד מהו תפקיד החיידקים, מתי הם נכנסים לפעולה, וכיצד הרפואה הטבעית מתייחסת אליהם.

דרך השינוי: הנוסחה לשינוי וצמיחה
הקושי העיקרי במעבר לאורח חיים בריא הוא ההתמדה ושמירת המוטיבציה. ב"אילמה" פיתחנו משנה סדורה לחיזוק הקשר בין ההבנה השכלית להחלטות שאנו מקבלים בכל רגע נתון, באמצעות כלים מעולם האימון ומחוכמת הקבלה.

אנרגיה עצבית – פלא הבריאה
על פי גישת הבריאות הטבעית, על האדם לשמר תנאי מחיה המותאמים למבנה הפיזי והנפשי שלו, וכל הפרה של חוקי החיים תביא להחלשת האנרגיה העצבית. זהו גורם מכריע בהצלחת תהליכי הריפוי הטבעי. נלמד ונכיר כיצד הנפש משפיעה על מצב החולי של הגוף ולהפך.

כלים שימושיים

כלים | הקניית ארגז כלים מעשי לשימוש בטכניקות הריפוי הטבעי

שיטות ניקוי וצום רפואי
אמצעי הריפוי האוניברסלי המוכר ביותר והמוכח כשיטה אידיאלית לניקוי רעלים מהגוף ולמניעת מחלות.
במהלך הלימודים יעמיקו הסטודנטים בנושא הצום ככלי טיפולי משמעותי עבור מי שרוצה ריפוי אמיתי.
נגלה כיצד צירופי מזונות שונים מאפשרים תהליכי ניקוי עמוקים, אשר ניתן להשתמש בהם בקלות.

קומפרסים (רטיות)
הדרך הטבעית והפשוטה לטיפול בכאבים ובדלקות.
במהלך הלימודים תתבצע הדגמה מעשית של שימוש נכון בקומפרסים – על אילו אזורים בגוף מניחים אותם ובאילו מצבי חולי הקומפרסים יכולים להועיל לריפוי מהיר וטבעי.

נשימה מודעת
על פי רפואת הרמב"ם, "ריפוי על ידי נשימה הוא הראשון במעלה", עוד לפני מים ומזון.
כל אדם יודע לנשום, אך מעטים יודעים איך להשתמש בנשימה כדי לנקות רעלים.
נלמד את אומנות הנשימה המודעת לטיהור הגוף והנפש.

תנועה בריאה
בריאות היא תנועת החיים. תנועה מאפשרת פינוי רעלים, מניעה את החמצן לתאים ושומרת על השלד ועל האיברים הפנימיים. כדי לשמור על בריאות, יש להטמיע את התנועה כחלק מאורח החיים שלנו.
במסגרת הלימודים נגלה את חשיבות התנועה ונכיר את השיטות השונות של הפעילות הגופנית ואת התאמתן לאדם.

טיפולי מים וחוקנים
נלמד על סגולת המים (מקלחות קרות, קומפרסים ועוד) בתהליך הריפוי ועל חוקנים כתומכי תהליכי ניקוי רעלים מהגוף.

סדנאות מטבח חווייתיות

חוויה | סדנאות חווייתיות בנושא המטבח הבריא והתנסות בתהליכי ניקוי קבוצתיים

4 סדנאות מעשיות וייחודיות ברמה גבוהה, כחלק מתוכנית הלימודים

סדר הארוחות, צירופי המזון והמוצרים שבהם אנו משתמשים הם תולדה של חוכמה והיגיון ייחודיים לשיטת "הבריאות הטבעית". בסדנאות אלו נגלה מה נכון ומתאים לאכול בכל ארוחה, ונבין את ההיגיון שמנחה אותנו בבחירת התפריט היומי במצבי חולי ובמצבי בריאות. בסדנאות המעשיות נלמד להכין מזונות בריאים ומזינים, נטעם מתכונים ערבים לחך, בריאים ומחזקים, ונקבל צידה לדרך של תפריטים, מתכונים וכו'.

נלמד כיצד לארגן את המטבח הביתי הבריא מבחינת כלים, סידור המטבח וציוד מקצועי שמומלץ להחזיק במטבח. הסדנאות מאפשרות לתלמידים להפוך את תזונתם לתזונה נכונה בקלות ובחדוות יצירה.

1. ארוחת בוקר על פי גישת הבריאות הטבעית
הכנת מזונות אנרגטיים ותומכי ניקוי ומתכונים קלי־הכנה שמעניקים מקסימום אנרגיה במינימום עומס עיכולי, והקניית כלים להצלחת השינוי במעבר לאורח חיים בריא ומזין.

2. ארוחת צהריים על פי גישת הבריאות הטבעית
נלמד שפע של מתכונים ליצירת ארוחת צהריים בריאה מפחמימות מורכבות, על פי צירופי המזון הנכונים. נלמד על מזונות המעניקים אנרגיה וחיות ועל מזונות שלוקחים אנרגיה מהגוף.

3. ארוחת ערב על פי גישת הבריאות הטבעית
נלמד לתכנן את ארוחת הערב מחלבונים מן הצומח ולהכין את עצמנו לשינה בדרך שתיטיב עם מערכת העיכול, ונרכוש כלים מעשיים להתמודדות עם הקושי בשעות הערב.

4. ארוחת שבת וחג על פי גישת הבריאות הטבעית
נכיר מזונות ומתכונים יצירתיים ומפנקים במיוחד לשבת קודש ולימי החג, ונלמד איך אפשר להכין בימים קדושים אלו מאכלים בריאותיים וקינוחים מגוונים שירוממו את רוחנו – על פי עקרונות הבריאות הטבעית.

תהליכי ניקוי משותפים – במהלך הלימודים יבצעו הסטודנטים משימות כיתתיות במטרה לעודד התנסות משותפת באתגרים מעולם הרפואה הטבעית, כגון שבוע Raw Food, שבוע פירות בלבד וכדומה.

נלמד להכין אוכל טעים, מפנק ובריא בשמחה, בשפע, באהבה ובהנאה!

המדע שמאחורי התורה

מדע | יסודות האנטומיה, הפיזיולוגיה והכימיה

מטרת הלימוד היא להקנות לסטודנטים שלנו את הידע הנדרש להיכרות עם מערכות הגוף השונות ועם מושגים מעולם הכימיה והביוכימיה, למידה על תהליכי פירוק המזון והשפעתם על תפקודי הגוף. באמצעות החומר הנלמד יוכלו הסטודנטים שלנו לבסס את סמכותם כנותני שירותי ייעוץ ואת הבנת המנגנונים השונים של מצבי הבריאות והחולי הנדרשים להענקת ייעוץ מקצועי ועשיר.

קורס מבואות לרפואה מערבית הינו יחידה אינטרנטית שמטרתה היכרות עם המושגים הנלמדים בקורס הפרונטלי והבנתם.

הקורס מותאם לאנשים ללא רקע קודם בתחום המדעי או הרפואי. הסטודנטים יקבלו חוברת עזר המלווה את הקורס, ויוכלו לחזור ולצפות בתכנים במערכת הלמידה האינטרנטית.

פרקטיקה - פרוטוקול ייעוץ

פרקטיקה | פרוטוקול ייעוץ לסובלים מהשמנת יתר, מסוכרת ומיתר לחץ דם

ברפואה המערבית מאזנים את המדדים על ידי תרופות, זריקות וכדומה, לכן החולים לעולם לא יחזרו להיות בריאים.

לרפואה הטבעית יש מענה אמיתי למחלות אלו. באמצעות שינוי של התזונה והרגלי החיים אנו יכולים לעזור לחולים לצאת ממעגל החולי ולחזור לחיים בריאים ותקינים.

בעולם המערבי השמנת יתר מוגדרת כבר מזמן כמגפה עולמית, ותופסת מקום מפוקפק בראש טבלת גורמי המחלה המובילים לתמותה.

יתר לחץ דם – הגורם מספר 1 למקרי מוות בעולם המערבי. הסטטיסטיקה מראה שבארה"ב בכל חצי דקה אדם לוקה בהתקף לב, ובכל שנה מתים למעלה מ־600,000 איש מהתקפי לב.

סוכרת* – הגורם מספר 3 למקרי מוות בעולם המערבי. נתונים עדכניים ממשרד הבריאות בישראל מראים שיש למעלה מחצי מיליון חולים מאובחנים וכרבע מיליון חולים לא מאובחנים. פרוטוקול ההדרכה שיקבלו הסטודנטים במהלך הלימודים יעניק להם את הכלים הדרושים לייעוץ וליווי של חולים בשלבים הראשונים של התפתחות מחלות שכיחות אלו.

* סוכרת מספר 2 (סוכרת מבוגרים).

** יועצי רפואה טבעית אינם מתערבים בטיפול התרופתי, אלא בשינוי אורחות החיים המובילים לריפוי טבעי.

תעודת הסמכה מטעם מכללת 'אילמה'
לבוגרי מגמת בריאות טבעית

מדריך בריאות טבעית לאורח חיים בריא בשיטת "אילמה"
N.H.G – Natural Health Guide

בקרו באתרינו בעזרת דפדפן מודרני

דילוג לתוכן