fbpx

ניקיון הבית הפנימי בפסח ובמיוחד בימים אלו

פסח בין היתר זה חג של ניקיון, הוצאת החמץ והמיותר, הוצאת החמיצות ומה שהחמצתי במהלך השנה.

בכל שנה אנו שוקדים במרץ על הניקיון של הבית, לא פוסחים על אף פינה ועל הגרגר הקטן ביותר, אך לעיתים שוכחים שכל המהות של החג זה דווקא הניקוי הפנימי, במיוחד בתקופה זו. כל העבודה הגדולה בביעור ובדיקת החמץ, בחורים ובסדקים, מסמלת עבורנו את הבדיקה בבתי הנפש.

בפסח יש לנו עת רצון לנקות ולטהר את הלב שלנו מכל הפסולת הרגשית שהצטברה בו, מכל הזיכרונות והאמונות המגבילות שכל אחד ואחת מאיתנו סוחבים. חג הפסח פותח לנו דלת רחבה לשבר את ה”אזיקים” של הייאוש, העצבות והמרה השחורה ולצאת לחיים חדשים.

כשבני ישראל יצאו ממצריים, הם לקחו לדרך רק את הצידה שהם בחרו בה ואת כל מה שלא היה נצרך עבורם, הם הותירו מאחור והמשיכו הלאה במסע, כך גם אנו צריכים להשאיר מאחור את כל מה שלא משרת אותנו יותר ולהמשיך במסע שלנו ללא מחשבות מעכבות ולהיפתח להזדמנויות חדשות.

מהי מציאות של חמץ?

החמץ הגשמי מקביל לנפש, כשם שלא נותנים לבצק לתפוח יותר מי”ח רגעים כך גם אסור לנו להחמיץ את המחשבות שלנו.

מציאות של חמץ זוהי מציאות שבה אנו עסוקים במחשבות המעכבות צמיחה והתפתחות בחיים שלנו, במחשבות העבר שלנו, בחרטה , ברגשות אשמה , ברגשות של החמצה ושל צער או לחילופין במחשבות מרובות על העתיד שלנו, איך יהיה ומה יהיה וזה מציף בנו רגשות של פחד ודאגה.

כשיש לנו מחשבות של חמץ, זה מוליד בנו רגשות שליליים שמחמיצים לנו את הלב ואנחנו ממש מביאים אל תוך המציאות שלנו הזדהות עם דבר שלא קיים באמת פרט למחשבות החמוצות פרי דמיוננו.

בכל חג יש את העת רצון המיוחד עבורו, בחג הפסח הקרוי גם חג החירות, יש לנו הזדמנות נהדרת לעשות ריסטארט, לפנות את כל המיותר והישן, את כל הדברים שלא משרתים אותנו יותר, את המחשבות המיותרות שיוצרות לנו רעלים בנפש.

יש לנו הזדמנות לעשות סדר במחשבות שלנו, ברצונות שלנו, לשחרר משקעים מן העבר ולהשאיר מאחור את כל הדברים שאנחנו לא רוצים יותר בחיינו.

מהו ניקיון פנימי?

ניקיון פנימי זהו ניקיון מחשבתי, מנטלי, רגשי ואנרגטי. אנחנו צריכים לעשות בדק בית פנימי ולבדוק מה כבר לא משרת אותנו ומה כבר לא עובד עבורנו, את מה אנחנו רוצים לשחרר מהלב שלנו.

כשם שאנחנו מנקים את החדרים בבית, כך עלינו לנקות את חדריי הנפש ולברר איזה חדר בתוכנו מוזנח ולא מטופח, אולי הגיע הזמן לתת תשומת לב לחדרים המבקשים טיפול ותחזוקה והזנחנו אותם, האם יש חדרים חשוכים שצריך למלא באור?

זה בדיוק הזמן לקרצף את הבית הפנימי שלנו שמשרת אותנו בנאמנות והולך איתנו לכל מקום, לאוורר כעסים, לשטוף את העצבות, לנקות את המקומות החשוכים, להכניס ריחות רעננים ולאפשר לנפש להתחדש ולהתנקות. נפש מסודרת ונקייה, היא נפש ממוקדת שיודעת את מקומה ומארגנת היטב את כל חלקיה ומשימותיה.

תרגיל לביעור חמץ פנימי

קחו עשרה פתקים ורשמו בכל אחד מהם את המחשבה , הרגש או התכונה אותם אתם רוצים לשחרר מחייכם, עטפו כל אחד מהפתקים בנייר כסף ובזמן ביעור חמץ שרפו את הפתקים יחד עם החמץ ואיתם את כל הדברים מהם אתם רוצים להשתחרר.

לאחר ששרפתם את הפתקים, קחו דף ועט וברכו את עצמכם בכל הדברים החדשים אותם אתם רוצים להכניס לחייכם, זה יכול להיות מחשבות חדשות ומצמיחות, פעולות מיטיבות עם עצמכם, רגש חדש שתרצו להטמיע בלב שלכם, מטרות ויעדים , חלומות וכיסופים ואת הדף הזה, תלו במקום שבו אתם יכולים מידי יום לקרוא את הרשימה שכתבתם ולהתחיל להתכוונן ולמגנט לחייכם את הברכות שלכם.

זכרו, אחרי שניקיתם את הבית הפנימי שלכם, עכשיו הוא דורש תחזוק יומיומי ושמירה על טמפרטורה רגשית יציבה ונעימה, איזון נפשי, בניית מציאות חיים המותאמת עבורכם, במיוחד בתקופה זו. התפתחות אישית ועשייה של דברים שעושים לכם טוב על הלב.

עבודת הניקיון היא מאומצת ומעייפת אך מתגמלת כשמסתכלים על המכלול.

מה שודד לנו את האנרגיה ?

על מנת להשיב את החיות והאנרגיה, חשוב קודם כל לזהות את הסיבה והשורש ולטפל בו,לחזור לטבע וליצור תנאים חיים וסביבה שמאפשרים לכם לחזק את כוח הרצון .

קרא עוד »

חום – אויב או ידיד ?

כאשר טמפרטורת הגוף עולה זהו אחד הסימפטומים הבולטים של מאמצי הגוף לטהר את עצמו ולטפל בפסולת שנוצרה בו. כשהחום עולה, למעשה הגוף מגביר את כושר הלחימה שלו באותו גורם או מחלה....

קרא עוד »

מקור חג השבועות בראי היהדות – מנהגים והלכות

ביום החמישים ליציאת מצרים, בחג השבועות, נערכה “חופתו” של בורא עולם עם ישראל, ביום זה בחר הקב”ה את עם ישראל לכלתו ולנחלתו וביום זה בחרו עם ישראל בקב”ה כאדונם....

קרא עוד »
דילוג לתוכן